Technika

Tradične sa na splietanie šnúrok technikou kumihimo používajú rôzne typy stávkov. Najdostupnejší je stávok typu marudai. Pripomína malý štvornohý stolík, vysoký asi 30 cm, s okrúhlou doskou - diskom. Disk sa smerom k stredu prehlbuje a uprostred je otvor. Na disku sú rozmiestnené pramene (nite, zväzky nití), z ktorých sa splieta šnúrka. Prameňov môže byť rôzny počet. Najjednoduchšie šnúrky sú urobené len zo 4 prameňov, ale zachovali sa aj šnúry z niekoľkých stoviek prameňov.

Pramene sa zbiehajú k stredu stávku - do otvoru. V ňom sú ich konce zviazané a zaťažené závažím. Závažia sú aj na druhom konci prameňov. Platí, že celková hmotnosť závaží po obvode sa rovná hmotnosti závažia v strede. To zabezpečuje správne napnutie prameňov a teda pravidelnosť vzoru. Šnúrka vzniká v otvore uprostred disku. Ak je príliš dlhá, stačí zavesiť závažie vyššie, tak, aby plnilo svoju úlohu. 

Stávok marudai sa vyrába z tvrdého dreva a jeho tanier musí byť dôkladne vyhladený, ale nelakuje sa. K stávkom sa predávajú aj sady závaží. 

V zahraničí sa okrem tradičných drevených stávkov a závaží predávajú aj moderné verzie z umelej hmoty, tie sú podstatne lacnejšie. 

Stávok si možno pomerne jednoducho vyrobiť zo škatule vhodného tvaru (napríklad od DELI tyčiniek) tým, že z nej odstránime prednú stranu a v hornej strane urobíme otvor, ktorým bude prechádzať šnúrka. Na túto časť sa upevní (klinčekmi alebo lepiacou páskou) disk - kruh z kartónu, prípadne preglejky, do jeho obvudu sú vystrihnuté "zuby", do ktorých sa zakladajú pramene.  Aby škatuľa mala potrebnú stabilitu, dá sa dovnútra kameň. 

Ďalšou možnosťou je splietanie na prenosnom stávku. V podstate ide o napodobnenie spôsobu, ktorý používali a používajú niektoré pastierske národy dodnes - tkanie na doštičke so zárezmi, do ktorých sa uchytia pramene.  To im umožňuje zhotovovať tkanice počas chôdze za stádom dobytka. Modernú verziu predstavuje koliesko (alebo štvorec) z penovej hmoty, ktorý má po obvode zárezy. Ku koliesku (mobidai) sa niekedy predávajú šablóny z tvrdého papiera, na ktorých je vyznačená schéma splietania - takúto sadu vydalo nakladateľstvo TOPP.

V núdzi sa dajú použiť aj iné materiály - CD disk alebo tanier z tvrdého papiera.

Nasledujúca strana - farba a vzor

 Späť na 1. stranu


 

INDEX

alenagott@gmail.com